• Wesołych Świąt

• Święta Wielkanocne to radosny czas, który kojarzy się z wiosną, pisankami, kurczaczkami, zajączkami.
            Podczas zajęć na świetlicy uczniowie mieli okazję porozmawiać o zwyczajach, tradycjach i potrawach związanych z nadchodzącymi świętami. Rozwijali swoje zdolności plastyczne, techniczne, manualne i kreatywność, wykonując różnego rodzaju ozdoby wielkanocne - szyli zajączki, baranki, kaczuszki, wyklejali prace plastyczne grochem, kukurydzą, kulkami styropianowymi, ozdabiali jajka styropianowe cekinami, wykonywali figurki świąteczne z ciastoliny, a następnie je dekorowali, malowali farbami itp. Dla Hospicjum zostały wykonane kartki świąteczne.

• Światowy Dzień Wody🌎

• Światowy Dzień Wody🌎 był obchodzony w naszej szkole 22 marca. Uczniowie klas 4, 5, 6 brali udział w warsztatach "Czy wiesz ile wody jesz?", które miały na celu zwrócenie uwagi na to, że woda jest potrzebna do wyprodukowania wszystkiego co kupujemy🛒. Ta "wirtualna woda" nie powinna być marnowana. Dlatego uczniowie przedstawiali własne propozycje na oszczędzanie wody. Klasy 7 włączyły się w obchody Dnia Wody współtworząc gazetkę, a cała społeczność szkolna zjednoczyła się poprzez ubiór niebieskich rzeczy oraz noszenie symbolicznych kropelek wody.💧

• Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

• W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi klasy 1-3 wzięły udział w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego "Piotr Puchacz". Trzymamy kciuki 🥰

• Ogólnopolska kampania społeczna „Akcja Tron”

• Nasza szkoła dołączyła do kampanii ogólnopolskiej „Akcja Tron”, która odważnie pokazuje, że kultura osobista i higiena w toaletach oraz związane z tym prawa dziecka i jego dobrostan – to  tematy, o których warto rozmawiać.

W ramach „Akcji Tron” uczniowie klasy VIIb przeprowadzili grę terenową, w której uczestniczyły klasy 2b i  2c. Na uczniów czekały zadania do wykonania:

KORZYSTANIE Z SANITARIATÓW – czyhające zarazki.
            JAK ROZMAWIAĆ Z MŁODZIEŻĄ O ZDROWIU I HIGIENIE – zużycie wody w gospodarstwie domowym.
            JAK PRZETRWAĆ W GĄSZCZU ZARAZKÓW – historia toalety.
            ZASADY HIGIENY, CZYLI KONIEC Z PASAŻERAMI NA GAPĘ – królowa Bakterilla.

Patronami akcji są między innymi: Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, Fundacja Unaweza Martyny Wojciechowskiej.

Kolejnym etapem udziału w kampanii będzie olimpiada dla klasy VIIb „Zarazkom wstęp wzbroniony! Zdrowie i higiena na co dzień”, która odbędzie się w kwietniu.

• Dzień Kobiet na świetlicy

• W ostatnim czasie obchodziliśmy Dzień Kobiet na świetlicy. Świetliczaki z pomocą wychowawców wykonały kwiaty z bibuły oraz kwiatki z masy plastycznej - ciastoliny, które następnie pomalowały farbami i przyozdobiły cekinami . Chętne dzieci wykonały też inne prace plastyczne dedykowane temu świętu. Dekoracje z ciastoliny zostały wręczone Dyrekcji i pracownikom szkoły.

• Szydełko i druty

• Robótki ręczne nie należą do prostych czynności, których można się szybko nauczyć. Wymagają cierpliwości, wytrwałości oraz zdolności manualnych. Mimo tego, że początki pracy były trudne, dzieciaki mozolnie i wytrwale, oczko za oczkiem, dokładały do swoich robótek kolejne rządki.

Podczas zajęć krawieckich uczennice i uczniowie naszej Szkoły poznawali podstawowe metody i narzędzia dziewiarskie - szydełko i druty. Był to wspaniały trening kreatywnego myślenia oraz doskonalenia umiejętności manualnych. Zobaczcie sami!

• Skarpetkowe maskotki

• Uczniowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach własnoręcznego szycia skarpetkowych maskotek ze skarpetki nie do pary. Dzięki takim zajęciom najmłodsi uczą się, jak zrobić „coś” z „niczego i rozwinąć swoją kreatywność. Zajęcia odbyły się w ramach obchodów Dnia Kolorowej Skarpetki, który obchodzimy 21 marca.

• Przebiśniegi na świetlicy

• W minionym tygodniu świetliczaki wykonywały przebiśniegi do dekoracji świetlicy - malowały je na talerzykach papierowych i wyklejały watą oraz na papierze z zastosowaniem płatków kosmetycznych. Ponadto składaliśmy przebiśniegi metodą origami. Dzieci wykonywały też biżuterię dla siebie lub bliskich.Chętne dzieci brały udział w zajęciach ruchowych: zabawach z liną, z walcem gimnastycznym, grze w koszykówkę, chodzeniu na szczudłach, staniu na równoważni gimnastycznej, chodzeniu po "jeżykach", rzucaniu krążkami do celu, zabawach z woreczkami gimnastycznymi itp. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nowe skakanki. W zajęciach brały udział wszystkie chętne dzieci.

• Zostajemy czytelnikami biblioteki szkolnej

• Z wielką radością informujemy, że w lutym powiększyło się grono czytelników naszej szkolnej biblioteki. 49 uczniów klas 1a, 1b, 1c zostało zapisanych do biblioteki. W czasie spotkania poznali oni pomieszczenia biblioteki, nauczyli się jak wypożyczyć książkę, dowiedzieli się, jak się tu zachować i dlaczego należy szanować książki.  Najwięcej przyjemności sprawiło naszym nowym czytelnikom samodzielne wybieranie książek. W prezencie otrzymali książki z programu „ Mała książka , wielki człowiek” , przygotowane przez Instytut Książki.Mam nadzieję, że czytanie sprawi Wam dużo przyjemności i często będziecie odwiedzać szkolną bibliotekę!

• Tychy- Informator o nieodpłatnej pomocy prawnej

• Szanowni Państwo,

Na naszej stronie internetowej www.dogma.org.pl pod linkiem

znajdują się wszystkie informacje nt. świadczenia usług z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej na terenie Miasta.

Informujemy, iż punkty nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnych porad obywatelskich działają w trybie stacjonarnym.

Harmonogram pracy wszystkich punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego dostępny jest pod adresem:

Na poradę trzeba się umówić telefonicznie pod nr telefonu  dostępnego na stronie  Miasta.

Na stronie www.dogma.org.pl podane są numery do zapisów na porady udzielane przez prawników i doradców Stowarzyszenia „DOGMA".

Stowarzyszenie "DOGMA"

40-074 Katowice, ul. Raciborska 48/2