Biblioteka
Kalendarz adwentowy
Przez cały grudzień odbywał się w bibliotece szkolnej „Biblioteczny kalendarz adwentowy”. Uczniowie odwiedzając bibliotekę zapoznali się z zasadami udziału w Bibliotecznym Kalendarzu Adwentowym”, zadania do wykonania były związane z czytelnictwem, ale nie tylko, było to m.in.: wypożyczenie i przeczytanie książki o tematyce świątecznej lub dowolnie wybranej, wykonanie kartki z życzeniami świątecznymi, opisanie tradycji bożonarodzeniowych, wykonanie bożonarodzeniowej pracy plastycznej „Moje święta z rodziną”, zaśpiewanie kilku zwrotek wybranej kolędy, wykonanie zakładki do książki, wykonanie ozdoby świątecznej, napisanie przepisu na ulubioną potrawę świąteczną, sprawdzenie prognozy pogody na święta, napisanie „Wesołych Świąt” w kilku językach, złożenie życzeń koledze lub koleżance itp. Konkurs został rozstrzygnięty 19.12.2024 r.
I miejsce zajęła klasa 1a
II miejsce zajęła klasa 1b
III miejsce zajęła klasa Irenka Piątkowska klasa 2a
Dziękujemy nauczycielom za zaangażowanie.
Konkurs czytelniczy „Historia świętego Mikołaja”
Konkurs czytelniczy odbył się w bibliotece szkolnej.
Celem konkursu było: zapoznanie się z historią świętego Mikołaja.
Uczniowie klasy 6a wzięli udział w konkursie w postaci quizu.
Głośne czytanie literatury dziecięcej w bibliotece szkolnej uczniom ze świetlicy szkolnej.
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła…” Wisława Szymborska
Głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię oraz pozwala na budowanie silnej więzi emocjonalnej.
5 grudnia 2024 r. rozpoczęliśmy głośne czytanie dla uczniów ze świetlicy szkolnej. Jest to wspaniała okazja aby poprzez głośne czytanie można chociaż na chwilę przenieść młodego człowieka w różnorodny świat literatury dziecięcej.
Akcja ta jest doskonałą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Konkurs plastyczny „Pluszowy miś”
26 listopada 2024 r. w bibliotece szkolnej został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Pluszowy Miś”.
Celem konkursu było upowszechnianie wśród dzieci Światowego Dnia Pluszowego Misa, rozwijanie pomysłowości i wyobraźni twórczej dzieci podczas wykonywania pracy plastycznej oraz promowanie talentów plastycznych dzieci.
Laureatami konkursu zostali: Daryna, Weronika, Przemek, Grzegorz, Nikola, Agata, Marta i Tymem z klasy 1b.
Gratulujemy!2
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W naszej szkole nie mogło zabraknąć spotkania związanego ze Światowym Dniem Pluszowego Misia. 25 listopada 2024 r. w bibliotece szkolnej pojawili się ze swoimi przyjaciółmi – pluszowymi misiami - uczniowie klasy 1b i wzięli udział w spotkaniu poświęconym tym przytulankom. Pluszowe Misie są symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy.
Na początku uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą historii tej maskotki, poznali niedźwiedzie z różnych stron świata. Następnie wysłuchali „Przemyślenia, Misia Zdzisia” opowiadania o przygodach zwierząt w lesie. Goście biblioteki otrzymali dyplomy przyjaciela Pluszowego Misia. Na zakończenie spotkania odbyła się sesja zdjęciowa z ulubionymi przytulankami.
Międzynarodowy Dzień Jeża
12 listopada 2024 roku w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Dzień Jeża. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z życiem jeży, jego rolą w ekosystemie oraz sposobami ochrony tego gatunku. Uczniowie klasy 2b wysłuchali wspaniałe opowiadanie pt: „Przyjaciele na zawsze”. Podczas zajęć uczniowie wzięli udział w spotkaniu online z leśniczym, poznali zwyczaje jeży, sposób odżywiania oraz miejsca, w których najczęściej można je spotkać. Dzieci dowiedziały się, jakie zagrożenia czyhają na jeże, a także jak stworzyć w ogrodzie warunki sprzyjające ich bytowaniu. Efektem zajęć było nie tylko pogłębienie wiedzy przyrodniczej uczniów, ale także wykształcenie postawy odpowiedzialności za ochronę przyrody, w tym dbania o zwierzęta. Dzieci wykazały dużą aktywność i zaangażowanie.
Spotkanie z poezją
14 listopada 2024 w bibliotece szkolnej odbyło się niecodzienne spotkanie, tym razem z poezją. Gośćmi i zarazem głównymi aktorami byli uczniowie klasy 2a. 11 uczniów pięknie recytowało wiersze znanych poetów dziecięcych. Wszyscy uczestnicy pięknie się zaprezentowali. Nagrodzeni zostali upominkami, a uśmiechnięte twarze dzieci świadczyły o tym, że bardzo dobrze się bawiły.
3
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Klasa 1b uczestniczyła w zajęciach, podczas których uczniowie wysłuchali bajki Ch. Perraulta „Czerwony Kapturek”. Niespodzianką dla dzieci była zabawa z pacynkami, głównymi bohaterami bajki: Mama, Czerwony Kapturek, Babcia, Wilk i odważny Leśniczy.
Bajki są nieodzownym elementem dzieciństwa. Kształcą w dzieciach właściwe postawy moralne, rozwijają pamięć, dziecięcą fantazję, uczą rozróżniać dobro od zła, pokazują, czym jest prawdziwa miłość oraz jak ważne jest spełnianie marzeń i niesienie pomocy innym.
DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA
W tym tygodniu w bibliotece szkolnej obchodziliśmy DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA.
Tego niezwykle przyjaznego, ale nieco niezdarnego puchatego misia, kochającego miodek, znają i uwielbiają dzieci na całym świecie. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jaka była historia powstania książki o przygodach Puchatka oraz jego przyjaciół.Kubuś w prosty sposób uczy wielu życiowych mądrości oraz pokazuje, że warto cieszyć się z nawet najmniejszych rzeczy. Jest życzliwy dla innych, a przyjaźń i pomaganie są dla niego bardzo ważne.
W bibliotece przygotowano wystawę książek o Kubusiu Puchatku. Można było wylosować cytaty z książki „Kubusia Puchatka”, przeczytać głośno i porozmawiać o nich.
Były też słodkości, jak to na uroczystościach bywa. Podsumowaniem świętowania były zdjęcia.– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.
Szkolny Konkurs Czytelniczy ze znajomości książki Małgorzaty Musierowicz „Kwiat kalafiora”
Po raz trzeci odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy ze znajomości książki Małgorzaty Musierowicz. W tym roku uczniowie klas V -VIII mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności zapamiętywania i rozumienia tekstu kolejnej części „Jeżycjady” - „Kwiatu kalafiora”. Okazało się , że rywalizacja była bardzo wyrównana. Uczestnicy świetnie się przygotowali i 45 pytań testu ze znajomości treści książki nie stanowiło dla nich żadnego problemu. Dwie osoby zdobyły tę samą ilość punktów, dlatego przyznano dwa I miejsca.Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu wspaniałej rywalizacji! Z ogromną przyjemnością prezentujemy zwycięzców:
I miejsce – Łucja Piątkowska z klasy 6b
I miejsce – Paulina Miśkiewicz z klasy 6b
II miejsce – Aleksander Słowik z klasy 5b
III miejsce – Magdalena Kuropatwa z klasy 6aDo zobaczenia w kolejnej edycji konkursu!
Finał konkursu w ramach kampanii „Gramy w kolory” SEGREGUJ
Finał konkursu w ramach kampanii „Gramy w kolory” SEGREAGUJ, na zbiórkę makulatury w klasach 1-8 pod nazwą „Zrób kolorowy prezent naturze”
4W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste podsumowanie akcji z udziałem Prezydenta miasta Tychy Macieja Gramatyki. Rozdano nagrody w konkursie zbiórki makulatury w tyskich szkołach.
W naszej szkole akcja trwała od 15.01.2024r. do 08.03.2024r.
Zacięta rywalizacja toczyła się pomiędzy klasami 3a, 5a, 2a i 2b. Ostatecznie, dzięki ogromnej mobilizacji zwyciężyła klasa 3a, która zebrała przeszło tonę makulatury. Została doceniona przez komisję konkursową i nagrodzona voucherami do multikina. Jako szkoła otrzymaliśmy upominki: zestawy gier o tematyce ekologicznej, zestawy klocków lego, które będą dostępne w bibliotece dla wszystkich klas.
Bardzo dziękujemy uczniom i rodzicom oraz wszystkim osobom, które zaangażowały się w zbiórkę makulatury. Dzięki Wam udało nam się zebrać 2 223 kg.
Gratulujemy klasie 3a fantastycznego wyniku i zajętego miejsca w bardzo trudnej rywalizacji z innymi szkołami.
Konkurs czytelniczy dla młodzieży "Sekrety Hobbitów"
W Międzynarodowym Dniu Czytania Tolkiena odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Sekrety Hobbitów”, organizowany przez Mediatekę oraz Bibliotekę Technikum nr 2 w Tychach.
Wśród uczestników znalazła się drużyna z naszej szkoły. Dwóch śmiałków z klasy 7c: Mikołaj Kaszuba i Szymon Nalepa postanowiło spróbować swoich sił i zmierzyć się z ogromem wiedzy na temat „Hobbita” i „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena oraz dziewięcioma drużynami ze szkół podstawowych i średnich. Uczestników wspierał potężny mag Gandalf wraz z Akademią Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki & Powrót Bractwa Śródziemia. Mimo, że zwyciężyli licealiści, a nasza drużyna znalazła się poza podium, to dzielnie walczyli i pięknie się zaprezentowali. Naszej drużynie gratulujemy wiedzy i odwagi! Mamy nadzieję, że chłopaki zdecydują się na udział w kolejnej edycji tego konkursu!
4
Dzień głośnego czytania
Od paru lat uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się do akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, obchodzonego w dniu urodzin znanej pisarki, autorki książek dla dzieci i młodzieży Janiny Porazińskiej. Fragmenty książek czytanych przez nauczycieli oraz samych uczniów dotyczyły wartości uniwersalnych tj. szacunek, przyjaźń, życzliwość, wzajemne pomaganie. Po wysłuchaniu przeczytanych fragmentów uczniowie klas młodszych wykonali prace plastyczne, natomiast uczniowie klas starszych rozmawiali na temat znaczenia wartości w życiu każdego człowieka.
1
Zostajemy czytelnikami biblioteki szkolnej
Z wielką radością informujemy, że w lutym powiększyło się grono czytelników naszej szkolnej biblioteki. 49 uczniów klas 1a, 1b, 1c zostało zapisanych do biblioteki. W czasie spotkania poznali oni pomieszczenia biblioteki, nauczyli się jak wypożyczyć książkę, dowiedzieli się, jak się tu zachować i dlaczego należy szanować książki. Najwięcej przyjemności sprawiło naszym nowym czytelnikom samodzielne wybieranie książek.
W prezencie otrzymali książki z programu „ Mała książka , wielki człowiek”, przygotowane przez Instytut Książki.
Mam nadzieję, że czytanie sprawi Wam dużo przyjemności i często będziecie odwiedzać szkolną bibliotekę!21
Podsumowanie czytelnictwa za I półrocze roku szkolnego 2023/2024
Czytelnictwo za I półrocze w liczbach (do 22 grudnia 2023r.):
- ilość czytelników – 440,
- bibliotekę odwiedziło 1 570 osób,
- wypożyczono ogółem 1 594 książek i 3291 egzemplarzy podręczników.
Gratuluję klasom, które przeczytały najwięcej książek:
- W klasach I - III SP to: IIb, IIIa, IIIc
- W klasach IV – VIII to: IVc, IVb , IVa
Mistrzowie czytania:
- I miejsce: Lena 2c
- II miejsce: Alicja 2b
- III miejsce: Kacper 2b
A „Molik Książkowy” dobrze czuje się w klasie 2 b, która od września przoduje
w czytelnictwie, także w styczniu uczniowie tej klasy przeczytali najwięcej książek!
Zbiórka makulatury
Zachęcamy do wzięcia udziału w kampanii organizowanej przez Urząd Miasta Tychy „Gramy w kolory” SEGREAGUJ – pod nazwą „Zrób kolorowy prezent naturze”.
Zbiórka makulatury obejmuje klasy 1-8 w szkołach podstawowych w Tychach.
Zbiórka makulatury rozpocznie się w naszej szkole 15.01.2024r. Będzie trwała do 08.03.2024r.
1.Jako makulaturę rozumie się: niezabrudzony tłuszczem, resztkami jedzenia papier, opakowania papierowe i kartonowe, torby papierowe, gazety, niefoliowane kolorowe czasopisma, książki, zeszyty, zapisane lub zadrukowane kartki, etc.
2.Makulatura powinna być powiązana w paczki(najlepiej do 3kg), związana sznurkiem oraz opisana karteczką dotyczącą wagi makulatury, imieniem, nazwiskiem i klasą, do której uczęszcza uczeń.
3.Opisaną i zważoną makulaturę należy pozostawić przy wejściu do szkoły u pań woźnych.
4.Przedmiotem konkursu jest zbiórka jak największej ilości makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia publicznej szkoły podstawowej na terenie Miasta Tychy. Konkurs skierowany jest także do uczniów klas w wymienionych placówkach, w tym wypadku komisja bierze pod uwagę ilość makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia klasy w publicznych szkołach podstawowych na terenie Tychów.
a) Kolejno 3 najaktywniejsze klasy, wśród klas 1-8, zostaną nagrodzone nagrodami w postaci voucherów dla klasy i opiekunów do MULTIKINA w Tychach w Galerii Gemini w Tychach o wartości do 25 zł brutto/osoba na dowolny seans filmowy.
b) Kolejno 3 najaktywniejsze szkoły, zostaną nagrodzone nagrodami rzeczowymi o wartości odpowiednio: pięć tysięcy, trzy tysiące, dwa tysiące, za zajęcie I, II, III miejsca w Tychach, w postaci książek, sprzętu sportowego, sprzętu stanowiącego wyposażenie wskazanej pracowni w szkole. Nagrody te zostaną zakupione przez Organizatora i przekazane laureatom po wcześniejszych ustaleniach z Dyrekcją zwycięskich szkół.
c) Pozostałe najaktywniejsze szkoły, które wezmą czynny udział w konkursie – zostaną nagrodzone nagrodami rzeczowymi w postaci: zestawów klocków Lego® Classic i zestawów gier edukacyjnych o tematyce ekologicznej
Narodowe Czytanie 2023
W czwartek zakończyliśmy tegoroczne Narodowe Czytanie książki
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W tym roku to już 12-sta edycja tego projektu. Uczniowie klas V –VIII wysłuchali fragmentów książki oraz poznali sylwetkę autorki. Dziękujemy uczennicom klasy 6b i 6a, które włączyły się w przygotowanie projektu. Do zobaczenia w kolejnej edycji.