• Specjaliści

W szkole zatrudniona jest wykwalifikowana, przyjazna i otwarta na potrzeby dzieci kadra pedagogiczna. Większość grona stanowią nauczyciele dyplomowani. Wśród nich znajduje się wielu specjalistów:  psycholodzy, pedagodzy szkolni, logopeda, neurodologopeda, reedukator, fizjoterapeuta, surdopedagodzy, tyflopedagodzy, oligofrenopedagodzy, którzy w sposób profesjonalny pomagają naszym uczniom. Prowadzimy na terenie szkoły terapię Biofeedback, terapię Warnke, terapię Tomatisa i terapię ręki a także zajęcia rozwijające kompetencje społeczno – emocjonalne i korekcyjno – kompensacyjne.  Wielu spośród nauczycieli posiada dodatkowe kwalifikacje do nauczania drugiego przedmiotu.
    • Tomatis

• Metoda Tomatisa polega na słuchaniu dźwięków poprzez urządzenie zwane „elektronicznym uchem”, które jest idealnym modelem ludzkiego ucha – „ćwiczy” ono ucho w taki sposób, aby mogło pracować bez zakłóceń. Ćwiczenia te stymulują centralny układ nerwowy, a w szczególności korę mózgową, która stanowi centrum procesów myślenia. Stymulacja ucho odbywa się poprzez dźwięki o określonej, zróżnicowanej częstotliwości. Trening słuchowy odbywa się drogą kostną i powietrzną, przy wykorzystaniu odpowiedniej aparatury.

Terapia odbywa się w kilku etapach. Program treningu jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb pacjenta, dlatego nie można z góry określić z ilu etapów będzie składać się terapia. Żeby osiągnąć trwały efekt należy jednak odbyć co najmniej 2 etapy treningu słuchowego. I etap to etap podstawowy, uniwersalny i nieinwazyjny, wdraża on ucho do właściwej pracy. Kolejny etap ma miejsce po kilkutygodniowej przerwie. Poza częścią słuchową w tym etapie odbywają się ćwiczenia aktywne z własnym głosem.

OBSZARY ZASTOSOWANIA METODY

• Polepszenie koncentracji uwagi i skupienia się nad zadaniem
      • Polepszenie zdolności uczenia się
      • Dostęp do i polepszenie zdolności mówienia
      • Polepszenie rozróżniania kierunków
      • Polepszenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, równowagi i poczuciu własnego ciała w przestrzeni
      • Zwiększenie pewności siebie i poczucia własnej wartości
      • Wyciszenie
      • Wzbogacenie języka
      • Stymulacja wyobraźni
      • Wzmocnienie motywacji wewnętrznej
      • Polepszenie zdolności komunikacji
      • Polepszenie zdolności kontroli własnych emocji
      • Przyspieszenie zdolności asymilacji języka obcego w szczególności akcentu i rytmu.
  • Terapeuci metody Tomatisa w naszej szkole:

• Palka Aleksandra
      • Terlecka Sylwia